تابلو برق, تابلو برق صنعتی, تابلوهای برق ساده و پیشرفته

نگهداری تابلو برق

لودیریا -برق-تابلوسازی

هر آنچه که باید از نگهداری انواع تابلو برق بدانید

اطلاعات تکمیلی درباره تابلو برق

فروشگاه لودیریا

نویسنده محمد آذرفر

در این مطلب از لودیریا به بررسی و معرفی نکات مهم برای تعمیر و نگهداری تابلوهای فشار قوی و ضعیف می پردازیم. باید توجه کنید که هرگز نمی‌توان از تجهیزات الکترونیکی و سیستم‌های توزیع قدرت انتظار داشت که بدون خطا و بی وقفه کار کنند. پس لازم است با اجرای نکاتی که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم، دوام و قابلیت اطمینان و نگهداری تابلو برق و تجهیزات آن را به حداکثر برسانید.

اصول ايمني را در كار رعایت کنید

مواردی که بیان می‌کنیم را به خاطر بسپارید زیرا باید جهت ايمني در كار مد نظر شما و همکارانتان قرار بگيرند. تمامی پرسنلی که با نگهداری تجهیزات در ارتباط هستند باید به میزان کافی مسئولیت پذیر باشند. البته لازم است سازندگان تجهیزات برقی نیز طراحی ایمنی برای تابلو برق های فشار قوی و فشار ضعیف داشته باشند.

 همچنین باید تمامی اطلاعات مورد نیاز در مورد نگهداری تابلو برق را در اختیار افراد قرار دهند تا آن‌ها نیز از چگونگی کار با تابلو برق آگاه باشند. آگاهی از چگونگی کارکرد و نگهداری تابلو برق باعث افزایش ایمنی خواهد شد.

قواعد ایمنی در خصوص نگهداری تابلو برق را در محل دید قرار دهید

روش دیگر برای افزایش ایمنی این است که در تمام محوطه پست‌ها و محل کار، طبق نیاز و طول عمر تجهیزات، قواعد ایمنی به صورت مدون در محل دید قرار بگیرد و تا حد امکان این قوانین رعایت شود. لازم است بدانید در نظر گرفتن حدود دسترسی افراد و نوع و طرز نگهداری تابلو برق‌ باید کاملا شفاف شرح داده شود.

از وسایل آتش خاموش کن مناسبی برای نگهداری تابلو برق استفاده کنید

نکته مهم دیگری نیز برای نگهداری تابلو برق وجود دارد و آن این است که تمام افرادی که مسئولیت نگهداری وسایل و تجهیزات را به عهده دارند، زمان آتش سوزی باید از چگونگی انجام اعمال ضروری  اطلاع داشته باشند و نوع وسایل آتش خاموش کن باید با توجه به نوع تجهیزات باشد. توجه داشته باشید نوع وسایل آتش خاموش کن نباید برای استفاده در پست خطری نداشته باشد. باید با توجه به دستورات سازندگان این نوع وسایل تهیه شود و نسبت به برچسب راه اندازی و نگهداری بر روی این تجهیزات باید دقت کافی شود.

باید به تمامی افرادی که با نگهداری تابلو برق‌ و تجهیزات سروکار دارند دانش لازم برای برخورد با فردی که دچار برق گرفتگی شده است آموزش داده شود. همچنین همیشه باید وسایل کمک‌های اولیه در دسترس باشد. بهتر است به افراد مسئول نگهداری تابلو برق‌ آدرس و تلفن نزدیک‌ترین مراکز درمانی و بیمارستان‌ها در داده شود.

نگهداری تابلو برق

  • نمودار خطاهای احتمالی و حفاظت تأسیسات را در دسترس قرار دهید

  • دوره هایی برای تعمیر و نگهداری در نظر بگیرید

  • با استفاده از مادون قرمز از تابلو برق بازدید نمایید

  • سالانه مدار شکن قدرت را تعویض نمایید

  • تجهیزات را بروزرسانی نمایید

  • آنالیز اتصال کوتاه و بررسی جهت جریان انجام دهید

نمودار خطاهای احتمالی و حفاظت تأسیسات را در دسترس قرار دهید

لازم است قواعد کار به تمام اشخاص مسئول آموزش داده شود. همچنین این قوانین روی تابلوها و تمامی سوئیچگیرها نصب شود. نمودار خطاهای احتمالی و حفاظت تأسیسات را در دسترس قرار دهید و اخطارهای لازم برای پرسنل و کارکنان توضیح دهید و آن‌ها را بر روی دستگاه نیز بچسبانید تا به درستی قابل مشاهده باشند. اگر تغییرات در روند نگهداری و عملکرد سالم تجهیزات به وجود آمد حتما این تغییرات روی هر وسیله درج نمایید و پرسنل مربوطه را از این موضوع برای بهبود نگهداری تابلو برق آگاه نمایید.

توجه داشته باشید تابلو برق‌ها باید به گونه ای طراحی شود که افراد غیر مجاز امکان لمس و دستکاری تابلو برق را نداشته باشند. همچنین لازم است درجه حفاظت یا IP بر روی آن نصب شود و قابل مشاهده باشد.

از ایجاد آلودگی تا حد ممکن جلوگیری کنید و برنامه منظمی برای تمیز کردن داشته باشید.

باید بدانید ورود هرگونه گرد و خاک و بخار و جانوران موذی به تجهیزات برقی و تابلو برق‌ها کارکرد صحیح تابلو برق‌ها را با مشکل روبرو می کنند و باعث به وجود آمدن خطا در عملکرد آن‌ها می‌شوند. توجه داشته باشید هنگامی که به  تعمیر و نگهداری و یا بازرسی تابلو برق‌ها می‌پردازید اقدامات لازم را انجام دهید و حتما پس از اتمام کار بازرسی نهایی انجام دهید. نسبت به قفل بودن درب تابلو برق‌ها نیز اطمینان حاصل نمایید.

همان طور که می‌دانید برای دریافت بهترین عملکرد از تجهیزات و تابلو برق‌ها پاکیزگی شرط بسیار مهمی است. قبل از اینکه پوشش‌ها را به منظور تمیز کردن و نگهداری تابلو برق بردارید و درب‌ها را باز کنید، برای جلوگیری از ورود گرد و غبار و یا قطعات شل شده با احتیاط عمل کنید. 

توجه داشته باشید استفاده از وسیله مکشی برای تمیز کردن داخل تابلو برق توصیه می‌شود اما باید در هر مرحله از تمیز کردن، برق وسایل باید قطع باشد. 

تمیز کردن قطعات روغنی را با پارچه جیر و ابر پلاستیکی نو انجام دهید و از استفاده از تکه های پارچه کتان صرف نظر کنید. همچنین پارچه‌های که استفاده می کنید باید بدون پرز و از لحاظ شیمیایی تمیز باشند. شما مجاز به استفاده از مواد حلال برای تمیز کردن و نگهداری تابلو برق هستید، اما از مواد آتش زا و یا سمی به هیچ عنوان استفاده نکنید.

دوره هایی برای تعمیر و نگهداری در نظر بگیرید

شرایط کاری، محیطی و دسترسی به امکانات پرسنلی و ابزار آلات در هر شرکت و برای هر پرسنل متفاوت است و در این خصوص نمی‌توان نظر دقیقی ارائه داد. ولی کارخانه سازنده تابلو برق باید زمان تکرار دوره نگهداری برای وسیله را به درستی مشخص کند و آن را به پرسنلی که به طور مستقیم با تابلو برق در ارتباط هستند توضیح دهد.

 تکرار دوره نگهداری به عوامل زیادی بستگی دارد و یکی از مهم‌ترین آن‌ها شرایطی است که از تابلو برق استفاده می‌شود و به نوع کار و … بستگی دارد. همچنین فاصله بین نگهداری تابلو برق‌ به میزان عملکرد آن‌ها در زمان مشخص و نیز توصیه کارخانه سازنده وابسته است.

با استفاده از مادون قرمز از تابلو برق بازدید نمایید

قبل از هر چیز توجه داشته باشید مادون قرمز نمی تواند جایگزینی برای نگهداری و تعمیر سیستم های تابلو برق باشد. اما تصاویر حرارتی که وابسته به مادون قرمز هستند یکی از ابزارهای ارزشمند برای شناسایی تجهیزات با انرژی بیش از حد و در معرض خطر به شمار می‌روند.

یادگیری استفاده از مادون قرمز را برای بهبود نگهداری تابلو برق در الویت قرار دهید تا برای شناسایی موارد اضطراری قبل از این که قطع برق در همه یا قسمتی از تجهیزات اتفاق بی‌افتد، بتوانید از آن استفاده کنید، زیرا بعد از اینکه مشکل و خرابی را به درستی شناسایی کردید می‌توانید برای برطرف کردن آن برنامه ریزی نمایید. نمایشگر مادون قرمز، این امکان را به شما می دهند تا مادون قرمز سریعا و با دقت بالا خرابی را قبل از وقوع گزارش دهد.

سالانه مدار شکن قدرت را تعویض نمایید

حتما سالی یک بار مدار شکن قدرت را به  طور دستی راه اندازی نمایید، این کار بسیار ارزشمند است و محل اتصال را تمیز نگه می دارد و  باعث می شود تا دستگاه های عملیاتی  آزادانه حرکت کنند.

به توصیه‌های نگهداری و پشتیبانی توجه کنید

نگهداری تابلو برق باید همان طور که قبلا ذکر کردیم به طور منظم انجام شود و تابلو برق ها به درستی تمیز و بررسی شوند. توجه داشته باشید تابلو برق‌ها محکم باشد و روغن کاری در فواصل مشخص انجام شود. لازم است بدانید اگر رطوبت و گرما همراه با گرد و غبار ترکیب شوند و سایر آلودگی‌های زیستی نیز وجود داشته باشد عایق بندی را خراب می‌کنند و باعث رسانایی می‌شوند. بدین ترتیب میزان خسارت در دستگاه‌های حفاظتی و تابلو برق‌ها افزایش می‌یابد.

تجهیزات را بروزرسانی نمایید

اگر می خواهید از تکنولوژی پیشرفته‌تر بهره برداری کنید بهتر است تابلو برق‌های جدید را جایگزین تابلو برق‌های قدیمی نمایید. اما ما یک روش و یک راه حل اقتصادی را به شما پیشنهاد می دهیم. بهتر  است ساختار کلی تابلو برق را نگه دارید اما تجهیزات داخلی را با آخرین امکانات تابلو برق فنی ارتقا دهید.

خدمات تعمیرات و نگهداری تابلو برق ها را برون سپاری کنید

هماهنگی با یک مهندس الکترونیک حرفه‌ای یا انتخاب پیمان کارهایی که در کارشان ماهر هستند این امکان را به شما می‌دهد تا  مدیریت و نگهداری تابلو برق‌ها را به آن‌ها بسپارید. بدین ترتیب آن‌ها تمامی سرویس‌های تعمیری مورد نیاز هدف قرار می‌دهند و خیال شما بابت نگهداری تابلو برق آسوده خواهد بود. با این کار دیگر نگران فراموش شدن تاریخ تعمیرات و نگهداری تابلو برق نخواهید بود.

از ابزارهای نگهداری پیشگیرانه استفاده کنید

دوام تجهیزات و الزامات تعمیرات و نگهداری آن را به کمک ابزارهای نگهداری پیشگیرانه پیش بینی کنید. ابزارهای نمایشگر آنلاین در دسترس شما هستند تا شکست‌های احتمالی را به درستی پیش بینی کنند و آن را به شما اطلاع دهند. سیستم‌های نمایشگر آنلاین به صورت مداوم کار می‌کنند. مزایای این سیستم‌ها به گونه‌ای است که وضعیت‌های نامشهود را به درستی شناسایی می‌کنند و به این ترتیب می‌توانید نگهداری تابلو برق را بهتر انجام دهید.

آنالیز اتصال کوتاه و بررسی جهت جریان انجام دهید

لازم است بدانید اگر تجهیزات تابلو برق نرخ اتصال کوتاه مناسبی نداشته باشند، به احتمال زیاد آسیب‌های فاجعه آمیزی به تجهیزات و محل کار شما وارد می‌کند و اهمیت این موضوع نباید دست کم گرفته شود. یک آنالیز اتصال کوتاه رتبه بندی تابلو برق را تعیین می‌کند. همچنین این احتمال وجود دارد که به تنظیم مجدد مدار شکن قدرت نیاز باشد.  تنظیمات مدار شکن می‌تواند از قطع غیر ضروری جلوگیری نماید.